? insan sesinin oluşumu vikipedi | TurkCafem.Com, seslisohbet, seslichat, sesli sohbet

insan sesinin oluşumu vikipedi

İNSAN SESİNİN OLUŞUMU
Ses insan sesi organlari araciliğiyla oluşur. Ses organlari işlevlerine göre 3’e ayrilir: Hava veren organlar: Akciğerler ve soluk borusu ses oluşumu için hava veren organlardir. Ses üreten organlar: Girtlak ve ses dudaklari sesi üreten organlardir.

iNSAN SESiNiN OLUÞUMU Ses Telleri: Ses girtlak içinde ,ses dudaklari araciliğiyla üretilir. Bu ses dudaklarina ses telleri denir. Sesi Büyüten Organlar: Burundaki konkalar, sinüsler ağiz boşluğu ve göğüsteki seselim boşluklari sesi büyüten organlardir.

(Seselim=Rezonans). Bunlar,sesi gürleştirmeye, renklendirmeye yararlar.

iNSAN SESiNiN OLUÞUMU Akciğerdeki hava, soluk borusu yoluyla girtlağa gelir, girtlaktaki ses dudaklarinin arasindan geçer. Havanin bu geçişi sirasinda girtlaktaki ses dudaklarinin titreşiminden ses oluşur. Sesin oluşumu seselim boşluklarinda tamamlanir.

iNSANDA SES DEĞiÞiMi Her insan için 12-15 yaş arasi çocukluktan gençliğe geçiş dönemidir. Buna ergenlik dönemi denir.Bu dönemde bedensel ve ruhsal değişiklikler yaşanir.Budeğişikliklerden biride seste gerçekleşir. Ergenlik döneminde seste gerçekleşen bu değişikliğe ses dönüşümü denir.

KIZLARDA SES DÖNÜÞÜMÜ Kiz çocuklarinin sesindeki belirtiler açik değildir. Dikkat edilirse, seste birkaç ay kararsizlik,belirsizlik gözlenir, sesgeçici olarak güçsüzleşir. Konuşma sesi biraz bozulur,kisiklaşir. Dönüşüm sonunda ses eskisinden daha dolgun olur. Çocuk sesi gider genç kiz sesi gelir.

ERKEKLERDE SES DEĞiÞiMi Erkeklerin ses dönüşümünde belirtiler daha açiktir. Konuşurken ses bazen ince, bazen kalin, bazende çatallaşir. Dönüşüm sonunda çocuk sesi gider yerine genç erkek sesi gelir. Ses dönüşümü geçici bir olaydir. Ses dönüşümü tamamlaninca yeni doğal sesimize kavuşuruz. SES DÖNÜÞÜMÜ Ses dönüşümü olayi, müzik eğitimini de etkiler. Þarki söylerken, ezgileme yaparken, müzik seslerini doğru çikaramayiz.Bu elimizde değildir. Bu dönemde öğretmenimiz bize yardimci olacak, müzik dersine bizimde katilmamizi sağlayacaktir. Bu sunudaki amacim; Ergenlik dönemindeki ses değişimi insan üzerinde psikolojik ve ruhsal etkiler yaratir. Öğreticilerin bu gibi durumlarda öğrencilere karşi hoşgörüyle davranmalarini ve derslerde onlara fazla şarki söyletmemeleri, ama buna göre daha farkli şeyler yaptirarak yani ritm vurdurarak, tartim yaptirarak onlarinda derse katilmalarini sağlamaktir.

SESiN KULLANIM TEKNiĞi Sesin kullanim teknikleri; DiNGiNLiK SOLUNUM SÖYLEM SES EĞiTiMi DiNGiNLiK(Rahatlik,Huzur) Güzel ses çikarmanin ilk koşulu ruhsal ve bedensel rahatliktir. Sinirli ve gergin olunursa güzel ses çikarilamaz. Þarki söylemeye başlamadan önce ruhsal dinginlik sağlanmalidir.

SOLUNUM Doğal Solunum :Gece gündüz hiç düşünmeden yaptiğimiz solunum. Jimnastik Solunum :Akciğerlerin üst kesimiyle yaptiğimiz solunum. Diyafram Solunumu :Akciğerlerin alt kesimiyle yaptiğimiz solunum.

SÖYLEM(Telafuz,Diksiyon) Konuşurken ve şarki söylerken sözlerin anlaşilir bir biçimde söylenmesine söylem denir. -a,-e,-o,-ö gibi harflerin seslerini doğru çikarmaya özen gösterelim. Hece sonunda gelen t,ç,ş,l gibi harfleri tam boğumlamaya özen gösterelim. Sözlerin anlaşilmasi buna bağlidir.

SES EĞiTiMi Güzel ses çikarmak ve güzel şarki söylemek için uygulanan eğitime ses eğitimi denir. Toplu ses eğitimi ve şarki söyleme sirasinda solunum birliği,ses ve tartim birliği,söylem birliği,gürlük birliği sağlanmasina özen gösterilir.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir Cevap Yazın


3 × üç =Sitemap haberler haberler